
Als iemand je een ervaring vertelt die nogal emotioneel is of vervelend zeggen we vaak dat het wel goed komt. Of je hoort dat de ander bang voor iets is of onzekerheid voelt dan zeggen we vaak: “Het valt vast wel mee’. Moeiteloos verdraaien we het negatieve voor iets positievers. Mogelijk maak je nog een tussenstap door te zeggen: ‘Wat is dat vervelend voor je’, maar daar blijven we niet lang bij stil staan.
Voor een defensieve pessimist werkt het anders, zij halen kracht en actie uit de beren op hun weg.
Negatief denken is een strategie om met angst om te gaan zodat het niet je dagelijks leven beïnvloedt. Als je je angstig voelt maakt het niet uit of dit realistisch is of niet, je voelt je angstig. Je kunt weglopen van een situatie of roepen dat het allemaal goed komt maar het gevoel verandert er niet door.
Als je een defensief pessimist bent dan verlaag je je verwachtingen en bedenk je op een levendige en precieze manier wat er mis kan gaan. Uit onderzoek van Julie Norem kwam naar voren dat op deze manier een mislukking wordt voorkomen. Je presteert beter als je deze strategie gebruikt dan als je dit niet doet. Je zet je angst om in beweging, in actie.
Deze actie zie je terug omdat je alle negatieve scenario’s die je voorbij ziet komen, ook tackelt. Stel je hebt dienst van het weekend en dat brengt vaak enige onrust met zich mee. Liggen alle spullen wel in de dienstauto, is de batterij van mijn mobiel vol, als ik morgen mee ga naar het feest is mijn aan rijdtijd nog oké en heb ik mijn schrijfwaren bij me. De gedachte dat je bij een uitruk komt en de spullen in je auto zijn niet compleet is geen fijn vooruitzicht. Dus check je je auto voor je naar huis rijdt, laad je je mobiel op en kijk je op je tomtom of je niet te lang moet rijden. Je heb je zaken op orde, dit geeft rust en je kunt daardoor je taak beter vervullen als je moet uitrukken.
Dit is voor een defensief pessimist de manier om zich voor te bereiden. Ze zien problemen en handelen ernaar. Ze zeggen zelden dat ze angst ervaren of onzeker zijn omdat de meesten onder ons dit gevoel vaak bagatelliseren en daar kunnen ze niets mee. Op het moment dat ze het probleem benoemen help je ze niet door te zeggen dat het wel goed komt. Je gaat voorbij aan wat ze voelen. Ze hebben het gevoel dat ze niet goed genoeg zijn, maar dit is hun strategie om het beste uit de situatie te halen.
Wat wel helpt is ze vragen te stellen. Wat ga je nu doen? Wat heb je nodig? Kan ik iets voor je doen? De kracht van negatief denken zit in de actie die voortkomt uit de problemen die ze op hun pad verwachten. Als de ander geen oplossingen weet voor zijn verwachte problemen heb je niet te maken met een defensieve pessimist want dan zal er ook geen actie ontstaan. Kies in dat geval voor een andere strategie om ze te helpen.
Er is geen juiste manier om na te denken over dingen die elke persoon en situatie past. Als positief denken je motiveert om tot actie te komen en productief te zijn is dat heel fijn. Als je weet dat negatief denken voor jou het beste werkt om goed te kunnen functioneren is dat prima.
... of lees één van de onderstaande tips.